BATMAN BELEDİYESİ ERİŞİLEBİLİR HALE GELDİ.

           Tüm engelli gruplar için erişilebilir hale getirilen Batman Belediyesi 'Erişilebilirlik Belgesi' aldı.
           1/7/2005 tarihli ve 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanunun geçici 2. ve 3. maddelerine dayanarak, 20 Temmuz 2013 tarihinde 28713 sayılı Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmenliği çıkarılmıştır.
        Çıkarılan yönetmelik gereği kamu kurumlarından alınan teknik personellerle oluşturulan komisyon 2014 ocak – 2017 ocak döneminde ilimizde 175 bina, 7 açık alan ve 8 toplu taşıma aracı denetlemiştir. Yapılan denetler sonucunda tüm engel grupları için erişilebilir olduğu komisyonca belirlenen 17 binaya erişilebilirlik belgesi verilmiştir.
          20.10.2016 tarihinde Belediye Hizmet binasında yapılan 2. Denetim sonucunda binanın engellilerin erişimine uygun olduğu ve eksikliklerin giderildiği komisyonca tespit edilmiştir.
          01.11.2016 tarihinde Vali Yardımcısı başkanlığında toplanan komisyon Belediye Hizmet Binasına erişilebilirlik belgesinin verilmesi kararını almıştır.
          Batman Belediyesi Hizmet binasında yapılan törene; Vali Deniz’in yanı sıra Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, Vali Yardımcısı Serap Özmen Çetin, kamu kurum yöneticileri, Engelli Dernek temsilcileri ve çok sayıda engelli vatandaş katıldı.
Belediye hizmet binasında yapılan düzenlemeleri yerinde inceleyerek, yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Vali Deniz, Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy’a 'Erişilebilirlik Belgesi' vererek, yapılan düzenlemelerde emeği geçenlere teşekkür etti.
          VALİ DENİZ, “ENGELLİLERİMİZİN ÜZÜLMESİNİ ASLA İSTEMEYİZ”
          Engelli vatandaşlarımızın kamu kurum ve kuruluşlarda daha rahat hizmet alabilmeleri için binaların erişilebilir olması gerektiğini belirten Vali Deniz, “Yapılan bu düzenlemeler bir lütuf değil, haktır. Son yıllarda engelli vatandaşlarımıza yönelik devletimizin ve hükümetimizin çok güzel destekleri var. Olması gereken de budur. Biz kendimizi onların yerine koyacağız. Kamu hizmetlerinde engellilerimizin bir sıkıntı yaşamamaları için gereken düzenlemeleri yapacağız. Engellilerimizin üzülmesini asla istemeyiz. Onların üzülmesi demek, toplumun üzülmesi demektir” diye konuştu.