18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ’NİN 103. YILDÖNÜMÜ DÜZENLENEN ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE ANILDI

        18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıldönümü nedeniyle ilimizde çeşitli programlar düzenlendi.
Valilik bahçesinde Atatürk Anıtına Çelenk sunumuyla başlanan program, Kültür Merkezi konferans salonunda düzenlenen anma programıyla devam etti.
Ziya Gökalp Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programa; Vali Ahmet Deniz, eşi Olcay Deniz, Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Coşkun Uçarcılar, Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, İl Müdürümüz Ümit  Çiçek, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Dede, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Ramazan Akbal, İdare Mahkemesi Başkanı Berkan Ayturan, Vergi Mahkemesi Başkanı Barış Çelik, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, kamu kurum yöneticileri, askeri erkan, öğretmenler, şehit yakınları, gaziler ve çok sayıda öğrenci katıldı.
       Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından bir konuşma yapan Vali Deniz,  Çanakkale’de amaçlarına ulaşamayanlar aynı şeyi 30 yıldır bölücü terör örgütünü piyon olarak kullanıldığını ifade etti.
Vali Deniz, “Çanakkale zaferimizin 103. Yılını başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle şükranla anıyorum. Çanakkale destanı çok şey ifade ediyor onlarca ülke İstanbul’u ve sonra Anadolu’yu işgal etmek istiyorlardı, ama onların hesap edemediği bir şey vardı bu millet tarihinde hiç esir olmamıştır. Çünkü vatan uğrunda ölüme gül bahçesine gider gibi gittiler. Çanakkale’de şehit mezar taşlarında Batmanlıyı, Trabzonluyu, Erzurumluyu, Şamlıyı, Halepliyi yani ülkenin her bir yanını birlikte omuz omuza görüyoruz. Birlik ve beraberliğimiz sayesinde Çanakkale geçilmedi. Çanakkale’de amaçlarına ulaşamayanlar aynı şeyi 30 yıldır bölücü terör örgütünü piyon olarak kullanıyor, aynı şeyi 15 Temmuzda hain FETÖ terör örgütünü de öne sürdüler. Bu asil millet başta Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayeti, silahlı kuvvetlerimizin kahramanca mücadeleleri ve bu asil millet 250 şehit verme pahasına o hainlere gerekli cevabı verdi. Şimdi de güney sınırımızda bir terör koridoru oluşturmaya çalıştılar. Yine bu hain plana karşı kahraman güvenlik güçlerimiz şehadet olma pahasına bu oyunu bozuyorlar. Zeytindalı operasyonu kürt kardeşlerimize karşı yapılmadı. 30 yıldır bölücü terör örgütü ülkemizde yaptıkları hainliklerin aynısını orada da yapıyorlar. Bu topraklarda biz kardeşçe beraber olduğumuz sürece İman gücüyle nice zaferlere ulaştık. Bu vatan için bayrak inmesin ezan dinmesin diye canını feda eden kahraman şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum” dedi.
      Konuşmanın ardından program Ziya Gökalp Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından okunan şiir ve seslendirilen Çanakkale türküleriyle devam etti.
Program, öğrenciler tarafından hazırlanan " Çanakkale Geçilmez" tiyatro oyunun ardından, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödül verilmesiyle Valilikte ki program sona erdi.
        Ardından program Vali Ahmet Deniz ve eşi Olcay Deniz, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıldönümü nedeniyle şehit yakınları ve gazilerle yemek programı ile devam etti.
İl Müdürlüğümüzce TP Kristal Park Tesislerinde düzenlenen yemeğe, Vali Ahmet Deniz, Eşi Olcay Deniz, Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Coşkun Uçarcılar, Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, Vergi Mahkemesi Başkanı Barış Çelik, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, kamu kurum yöneticileri, şehit yakınları ve gaziler katıldı. Yemek programında şehit yakınları ve gazilere hitaben bir konuşma yapan Vali Deniz, “Anadolu coğrafyası zor ve sıkıntılı bir coğrafya. Mücadele etmeden bu coğrafyada dimdik durmak zor. Bu asil millet her zaman olduğu gibi kardeşçe, birbirlerine sarılarak, yeri geldiği zaman ölüme, bir gül bahçesinde yürür gibi giden bir milletir. Şimdi de kahraman güvenlik güçlerimiz Afrin’e girdiler. Onlar aynı Çanakkale’de, kurtuluş mücadelesinde ve 15 Temmuz’daki  kahramanlarımız gibi ezan dinmesin ve bayrak inmesin diye, mücadele ediyorlar. Ülkemiz üzerine çok büyük oyunlar oynanıyor. Otuz yıldır, müttefik dediğimiz ülkeler terör örgütlerini kullanarak bu piyonları üzerimize salıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar biz üstesinde geleceğiz. Bu anlamlı günde Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle, şükran ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize sağlıklı huzurlu yıllar diliyorum” diye konuştu.
Yemekten sonra Vali Deniz ve Eşi Olcay Deniz, Gazi ve Şehit yakınlarıyla yakından ilgilenerek sorun ve isteklerini dinlediler.

Sonraki Sayfa: ASDEP ALAN TARAMALARIMIZ HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Önceki Sayfa : İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE LİSELERE YÖNELİK AİLE EĞİTİM PROGRAMI KAPSAMINDA EĞİTİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR