20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ

      Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi 20 Kasım 1989'da kabul edilmiştir. Her yıl 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. 

    Yaşama, gelişme, eğitim, katılım, sağlık hizmetlerinden yararlanma, sosyal ve hukuki korunma, vatandaşlık, bilgilenme gibi temel haklara sahip olan çocukların, tüm bu haklardan hiçbir ayrım gözetilmeksizin yararlanmaya ve kendilerini ilgilendiren konu ya da işlemler sırasında düşüncelerini serbestçe ifade etme hakkı vardır.

      Çocukları her türlü sömürüye, ekonomik, fiziksel, psikolojik ve cinsel istismara karşı korumaya birinci önceliği vereceğini taahhüt eden devlet, bunun gereklerini yerine getirmekte, devletin ilgili tüm birimlerinin, eğitim kurumlarının ve sivil toplum kuruluşları çocuklara sahip çıkmaktadır. Aile, çocuğa bakıp gözetme yükümlülüğünü yerine getirirken çocuğun haklarına saygılı davranmak ve onun güvenliğini sağlamakla da sorumludur.

       Çocukların eğitim hakkına ve çocuk işçiliğiyle mücadeleye daha çok önem verilmeli, engelli çocukların da toplumsal yaşama etkin biçimde katılmalarını kolaylaştıran şartlar altında yaşamalarını sağlamalıdır. Çocuklarla ilgili her girişimde çocuğun yüksek yararı başlıca hedef olarak gözetilmeli ve çocuklar, yaşama mümkün olan en iyi başlangıcı yapabilmelilerdir. 

      Çocuk haklarının korunması amacıyla çocuklara yönelik ihmal, istismar, zorla çalıştırma, eğitim hakkını engelleme, sağlık olanaklarından engelleme durumlarında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve ilgili kurumlar devreye girmektedir.
     
    Bu itibarla Batman ilinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Batman Belediyesi Başkanlığı arasında imzalanan protokole bağlı olarak şehrin en işlek yeri olan Valilik binası önünden World Mar AVM’ye kadar çocuklar ve ilgili kurum personelleri yürüyüş yaparak günün anlam ve önemini belirtir şekilde farkındalık oluşturdular.


 


Sonraki Sayfa: İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN İL MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELLERİMİZE UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE EĞİTİMİ

Önceki Sayfa : 25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ ETKİNLİKLERİNE START VERİLDİ