2018-2020 KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE İL EYLEM PLANI HAZIRLIK ÇALIŞTAYI

      Çok katmanlı ve çok boyutlu bir sorun olan kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılmasının ön koşullarından biri de ulusal düzeyde izlenen şiddetle mücadele politikalarının yerel düzeyde yerelin ihtiyaçları, öncelikleri ve kaynakları temelinde desteklenmesidir. Bu amaçla Aile içi Şiddetle Mücadele Projesi kapsamında 26 proje ilinde il eylem planları hazırlanmıştır.
      Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünce 2017-2020 döneminde uygulanması planlanan Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planlarının 81 ile yaygınlaştırılmasının faydalı olacağı değerlendirilmiştir. İlimizde Mart 2017 itibariyle Valiliğimiz,   Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet vermeye başlayan Şiddet Önleme Ve İzleme Merkezi açılmasıyla beraber Batman ilinde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı hazırlık çalışmaları başlamıştır. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele kapsamında çalışan tüm paydaş kamu kurum- kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile yapılan 2017 yılı 1. Dönem (Haziran)  Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon Kurul toplantısında, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 2018-2020 İl Eylem Planı hazırlık çalıştayı yapılmasına karar verilmiştir.
       6-7-8 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşmesi planlanan hazırlık çalıştayı 6 Aralık 2017 tarihinde açılış programı ile başlamıştır.  Vali Yardımcımız Sayın Serap ÖZMEN ÇETİN’ in katılımlarıyla başlayan açılış programı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ümit ÇİÇEK’ in açılış konuşmaları,  Vali Yardımcımız Sayın Serap ÖZMEN ÇETİN’ in açılış konuşmaları, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Uzmanı Burcu SARIER ÇAKMAK’ ın  Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Ulusal Eylem Planı sunumu, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Bahar MEMERTAŞ’ ın Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede ilimizdeki mevcut sunumu ile açılış programı sona ermişti. 3 gün sürecek olan çalıştayda tüm kamu-kuruluş ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin yapacağı atölye çalışmalarında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 2018-2020 İl Eylem Planının oluşması hedeflenmektedir.

 

Sonraki Sayfa: 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ BATMAN ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİNDE ÇOŞKU İLE KUTLANDI

Önceki Sayfa : SOSYAL VE EKONOMİK DESTEK HİZMET ETKİNLİĞİNİN ARTTIRILMASI “OKUL DESTEK PROJESİ” İLE ÇOCUKLARIMIZA SOSYAL, KÜLTÜREL, SANATSAL VE AKADEMİK DESTEK