ASDEP ALAN TARAMALARIMIZ HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

         Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) Bakanlığımızca ihtiyaç sahibi aile ve bireylere ulaşılması, psiko-sosyal ve ekonomik durumlarının incelenerek değerlendirilmesi ve ihtiyaç duyulan hizmetlerden yararlandırılmalarına yönelik gereken rehberlik ve yönlendirmenin yapılması yoluyla vatandaşlarımızın kamunun ilgili destek ve hizmetleriyle daha etkin buluşturulmasını ve müreffeh bir toplumun oluşturulması amaçlamaktadır. Bu program kapsamında Batman Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğüne bağlı çalışan ASDEP personelleri Batman ilindeki dezavantajlı kesimlerin yoğun olduğu bölgelerden başlamak kaydıyla 12.02.2018 tarihinden itibaren ASDEP alan taramasında, Çay ve 19 Mayıs Mahallelerindeki hanelere arz odaklı ziyaretler gerçekleştirmektedir.
        Yapılan hane ziyaretleri sonucunda, 1078 hane, 1211 görüşme ve 5935 kişiye ulaşılmıştır. ASDEP alan çalışması sonucunda, yapılan görüşmelerde kişilere ASDEP Görevlileri ziyaret ettiği hanedeki aile ve kişilere Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün hizmet modellerinden;  ALO 183 Sosyal Destek Hattı, Evde Bakım Ücreti, Engelli Kimlik Kartı, Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti, ŞÖNİM, Eğitim-Danışmanlık,  Kreş,  Aile Eğitim Programı, Evlilik Öncesi Eğitim, Şehit Yakınları ve Gazilere Hizmet Birimi, Doğum Yardımı, Koruyucu ve evlat edindirme vb. konularda yönlendirmeleri yapılmış; diğer kurum ve kuruluşlardan, Batman Emniyet Müdürlüğü, SYDV’ nin  ALO 144 Sosyal Yardım Hattı, 2022 sayılı yasası(yaşlı ve engelli), Dul Aylığı, Asker Yakını Aylığı, ŞNT, Kömür Yardımı, Aşevi, Sosyal Market vb. İŞKUR, KOSGEB, Milli Eğitim Müdürlüğü vb. kurumlara hakkında bilgilendirme ve yönlendirmeleri yapılmış olup görüşme sırasında edinilmiş veriler ASDEP Bilişim Sistemine kayıt edilmektedir. Mobil verinin kullanılamadığı durumlarda elde edilen veriler, ASDEP soru formuna işlenerek bilgiler tarafımızca manuel olarak kaydedilip bilahare mobil veriye ulaşıldığı anda ASDEP Bilişim Sistemine tekrar işlenmektedir.
       Alan taraması sırasında görüşmeyi kabul etmeyen, evde olmayan vb. ailelere sorumluluk alanındaki muhtar, öğretmen, din görevlisi, komşu, aile büyüğü, yörenin ileri gelenleri vb. durumlarda kişiler ile birebir görüşme yapılıp söz konusu aileler ile ilgili görüşme yapılması konusunda yardımları alınmaktadır.  Elde edilen veriler doğrultusunda gizlilik ve mahremiyet koşullarına uygun hareket edilip Batman ilindeki mahallerin risk haritası çıkarılarak dezavantajlı aile ve bireylerin tespit, rehberlik ve yönlendirmesi amaçlanmaktadır.

 

Sonraki Sayfa: MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KAPSAMINDA BİLGİLENDİRME VE FARKINDALIK STANDI AÇILMIŞTIR

Önceki Sayfa : 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ’NİN 103. YILDÖNÜMÜ DÜZENLENEN ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE ANILDI