GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ ÇOCUK HAKLARI ÇALIŞTAYI İLİMİZDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

             Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, ülkemiz tarafından 1990 yılında imzalanmış ve 1995 yılında yürürlüğe girmiştir. Ülkemizin de taraf olduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, taraf olan ülkelere çocuk haklarının korunması, çocukların temel gereksinimlerinin karşılanmasına yönelik düzenlemelerin yapılması ve çocukların potansiyellerinde hiçbir ayrım gözetmeksizin eksiksiz biçimde geliştirilmeleri için fırsatların oluşturulması konusunda bağlayıcı yükümlülükler, görev ve sorunlulukları yüklemektedir.
            Çocuk Hakları Komiteleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak İl Müdürlükleri bünyesinde oluşturulmaktadır. Çocuk Hakları Komitelerinin amaçları çocuk haklarının korunması, çocukların temel gereksinimlerinin karşılanmasına yönelik düzenlemelerin yapılması ve çocuklara var olan çocuk haklarının çocuklar aracılığı ile aktarılmasıdır.
            Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulan Çocuk Hakları Komitesi tarafından Güneydoğu Anadolu Bölgesinden 9 il ve 6 büyük şehri kapsayacak şekilde 23-26 Mayıs 2017 tarihlerinde Güneydoğu Anadolu Bölgesi Çocuk Hakları Çalıştay Programı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen Çalıştaya 14 ilden yetişkin temsilci, bir kız ve bir erkek çocuk olmak üzere her ilden toplam 3 kişinin katılımı gerçekleşti. Çalıştaydaki amaçlarımız; Çocuk Hakları Konusunda bilgilendirme faaliyetleri yapmak, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerin yapılacak çocuk hakları komitelerinin çalışmalarında ortak projeler gerçekleştirilmesini sağlamak, diğer bölgelerden katılan illerin yaptıkları çalışmaların paylaşımlarını ve iller arasındaki koordinasyonu sağlamak, Suriye’de yaşanan savaştan dolayı ilimize dış göçle göç etmek zorunda kalan mülteci konumundaki çocuklarda çalıştayımıza davet edildi. Suriye’li çocukların ülkemizde karşılaştıkları sorunlar hakkında bilgi almak ve sorunların çözümü için neler yapılacabileceği hakkında çalışmalar başlatmak ve kendilerini Çocuk Hakları Komitemize davet edildi. İl Müdürlüğümüze bağlı Sosyal Hizmet Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren Mobil ekibimiz tarafından tespit edilen sokakta çalışan/çalıştırılan çocuklara Çocuk Hakları konusunda eğitim verildi ve Çocuk Hakları Komitemizin çalışmalarına kendilerini de ortak etmek konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Aynı zamanda Batman Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Erdal ÇETİN tarafından Çocukların İhmal ve İstismarı alanında illerden gelen katılımcı çocuklara ve yetişkin temsilcilerine eğitim verildi. Çocuk Haklarının Önemi konusunda İlimizde görev yapmakta olan Çocuk Mahkemesi Hakimi Suzan AYTURAN ve Şule BİROL illerden gelen katılımcı çocuklara ve yetişkin temsilcilerine eğitim verdiler.
            Gerçekleştirilecek Güneydoğu Anadolu Bölgesi Çocuk Hakları Çalıştayı kapanış törenine Bakanlığımız Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Selahattin GÜVEN, Sayın Vali Vekilimiz Serap ÖZMEN ÇETİN ve İl Müdürlüğümüze bağlı kuruluş idarecilerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Çalıştayda desteklerini bizde esirgemeyen Çocuk Hizmetleri Genel Müdürümüz Selahattin GÜVEN’e, Çocuk Mahkemesi hakimlerine, Batman Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölüm Başkanına ve İl Müdürümüze katkılarından dolayı plaket takdim edildi.


                                                                                                          


Sonraki Sayfa: ASP GENÇLİK KULÜBÜ SAĞLIKLI YAŞAM YÜRÜYÜŞÜNDE

Önceki Sayfa : AİLE EĞİTİM PROGRAMI KAPSAMINDA "EĞİTİCİ EĞİTİMİ" BAŞVURULARI BAŞLAMIŞTIR