İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE KORUYUCU AİLE VE GÖNÜLLÜ AİLELERLE YÖNELİK AKŞAM YEMEĞİ DÜZENLENDİ

        Vali Ahmet Deniz, eşi Olcay DENİZ, ilimizde ücretli veya gönüllü Koruyucu Ailelik yapan ailelerle akşam yemeğinde bir araya geldiler.TP Kristal Park tesislerinde düzenlenen programa; Vali Ahmet DENİZ, eşi Olcay DENİZ'in yanı sıra İl Müdürümüz Ümit ÇİÇEK ile çok sayıda koruyucu aile ve çocuk katıldı.
       
Yemekte koruyucu ailelere hitaben kısa bir konuşma yapan Vali DENİZ,"Sizler çok güzel bir iş yapıyorsunuz. Çağımızda insanlığın ölmediğini, paylaşmanın, birbirimize değer vermenin ve sahip çıkmanın ne kadar kıymetli olduğunu,  bunun insani bir değer olduğunu örnek davranışınızla göstermiş oluyorsunuz. Bu duyarlılığınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Kişiselliğin ve çıkarların ön plana çıktığı bir çağda yaşıyoruz. Ama bunların hiçbiri mutluluk getirmiyor. Asıl mutluluk sizlerin yaptığınız güzelliklerdedir.. Sizin yaptıklarınızda; güzellik, iyilik, merhamet ve paylaşım var. Dünyayı ayakta tutan da bu değerlerdir" diye konuştu.Çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları sağlanamayan çocukların kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü Koruyucu Ailelik yapan ailelerle bir araya gelen Vali Deniz ve eşi Olcay Deniz, aile ve çocuklarla yakından ilgilenerek bir süre sohbet ettiler.
       Koruyuculuk aile hakkında bilgi veren İl Müdürümüz Ümit ÇİÇEK," Bazı aileler sosyal sorunları nedeniyle bütünlüklerini devam ettiremeyip, çocuklarının gereksinimini karşılayamaz hale gelebilmektedirler. Böyle durumlarda, çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanmasıdır.Tüm dünyada korunmaya muhtaç çocuklar için en çok tercih edilen bakım şekli, ülkemizde de olduğu gibi koruyucu aile bakımıdır.Koruyucu aile bakımının, çocuğa sağladığı aile ortamı çocuğun psiko-sosyal gelişiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi açısından önem taşımaktadır.
       Koruyucu Aile Hizmetinde amaç, çocuk için karmaşık ve sorunlu olan bir dönemde özenli davranılarak çocuğun bu dönemi örselenmeden geçirmesini ve normal hayatını devam ettirmesini sağlamaktır. Ayrıca çocuklara, öz ailesi, okulu ve çevresiyle ilişkilerini devam ettirmelerini sağlayarak yardımcı olur. İl Müdürlüğümüz bünyesinde Koruyucu Aile Hizmetinden yararlandırılan 7 çocuğumuz olup, çocuklardan 5’i kız 2’si erkektir. Ayrıca 2 erkek çocuğu koruyucu aile yanında uyum süreci başlatılmıştır. Uyum süreci dışında bir ailemiz de sırada beklemektedir. Koruyucu aile olmak için; 25-65 yaş aralığında bulunması, En az ilkokul düzeyinde eğitim almış olması, Düzenli gelire sahip olması, Adli Sicil belgesinin temiz olması gerekir. Başvuru sahipleri evli iseler eşleriyle birlikte, koruyucu aile olmak üzere Batman Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvurabilirler" diye konuştu.


 

Sonraki Sayfa: İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZDEN "OKUL DESTEK PROJESİ" KAPSAMINDA KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ.

Önceki Sayfa : VALİ AHMET DENİZ’İN EŞİ OLCAY DENİZ VE İL MÜDÜRÜMÜZ ÜMİT ÇİÇEK ŞEHİT AİLELERİNİ VE GAZİLERİ ZİYARET ETTİ