SOSYAL VE EKONOMİK DESTEK HİZMET ETKİNLİĞİNİN ARTTIRILMASI “OKUL DESTEK PROJESİ” İLE ÇOCUKLARIMIZA SOSYAL, KÜLTÜREL, SANATSAL VE AKADEMİK DESTEK

       Ailelere Farkındalık etkinliği; Batman Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak ekonomik imkansızlıklar nedeniyle aileleri bakmakta güçlük çektiği için maddi olarak desteklediğimiz çocuklara, sosyal, kültürel, sanatsal ve akademik olarak da desteklemek için Bakanlığımız Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünce proje başlatılmıştır.
       Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, yoksul ailelerin sadece ekonomik yetersizlikler sebebiyle çocuklarını kurum bakımına vermesinin önüne geçmek amacıyla yürütülen “Sosyal ve Ekonomik Destek (SED)” uygulamasının kapsamı “Okul Destek Projesi” ile genişletildi.
Bakanlığımız bu yılın ekim ayına kadar ekonomik yetersizlik nedeniyle yüz beş bin üç yüz on çocuğun ailesine 682 milyon lira destek sağladı. Okul destek projesiyle SED hizmet modelinde psikolojik destek ve okul başarısı faktörlerini de ele alınacak.
       Bir yıllık uygulama sonucunda bütçesi 2 milyon lira olarak belirlenen okul destek projesiyle ailelerde çocuk adına farkındalık oluşturulması, çocuklara okul dışı zamanlarını kaliteli ve verimli kullanabilecekleri ortam ve imkanların sunulması amaçlanıyor. Bu kapsamda, SED hizmetinden yararlanan çocuklar sadece maddi olarak değil akademik, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerle desteklenecek. Ayrıca çocukların bu faaliyetlere katılması da sağlanacak.         
       Batman’da 100 Çocuk Proje Kapsamında
İlk etapta pilot uygulama olarak başlatılan okul destek projesi Ağrı, Antalya, Aydın,  Bartın, Batman, Bingöl, Bursa, Denizli, Erzincan, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İstanbul, İzmir, Karabük, Kırklareli, Konya, Muğla, Samsun, Şırnak, Trabzon ve Yozgat’ ta maddi imkansızlıklar içerisinde olan ve SED den yaralanan yüzlerce çocuk “Okul Destek Projesi” ile sosyal, kültürel ve psikolojik açıdan desteklenecek.
   İlimizde de bu proje kapsamında 100 çocuğumuz çeşitli sosyal, kültürel, sanatsal ve akademik aktivitelere yönlendirilmiştir. Proje ile çocukların psikososyal gelişimlerinin birebir takibinin yanı sıra eğitim alanında rehberlik ve destek hizmeti de verilecek. Böylelikle çocuklara sosyal fırsat eşitliği sağlanması, okula devam ile okul başarı puanlarının artmasına katkı verilmesi hedeflenmektedir.


 


Sonraki Sayfa: 2018-2020 KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE İL EYLEM PLANI HAZIRLIK ÇALIŞTAYI

Önceki Sayfa : İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZDEN "OKUL DESTEK PROJESİ" KAPSAMINDA KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ.